Jak odpalić system Android na komputerze osobistym?
Android może działać nie tylko na netbooku. Jeśli tylko mamy taką potrzebę, bez przeszkód jesteśmy również w stanie uruchomić go na laptopie, a nawet na komputerze stacjonarnym. Co ważne, dysponujemy przynajmniej kilkoma możliwościami, jesteśmy więc w stanie zainstalować go na stałe albo zdecydować się na odpalenie live CD i to zarówno z klasycznej płyty, jak i za pomocą zewnętrznej pamięci USB.
Oczywiście, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, powinniśmy zaopatrzyć się w paczkę wyposażoną w system Android dla komputerów, która jest nam dostępna dzięki możliwościom projektu Android x86. Właśnie z tej strony uzyskamy też sam obraz systemu. Lista pozwoli nam także na wybranie takiej wersji systemu, jaka w danym momencie interesuje nas najbardziej. Oczywiście, pewne znaczenie ma tu rodzaj komputera, jakim dysponujemy, jeśli jednak niektóre urządzenia nie będą miały wsparcia w formie sterowników, trzeba będzie skorzystać z możliwości którejś z wcześniejszych wersji.
Po wybraniu wersji systemu, która nas interesuje, należy zapisać ją na dysku i już na tym etapie jesteśmy gotowi do kolejnego kroku. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do Androida w najbardziej klasyczny sposób, powinniśmy nagrać obraz systemu na płycie CD. Tu nie ma żadnych szczególnych trików i należy działać tak samo, jak przy wypalaniu każdego innego CD roma. Już po włożeniu wypalonej płyty należy zrestartować komputer i jeśli nie posiada on bootowania z CD jako opcji domyślnej, musimy liczyć się z tym, że opcja ta będzie musiała być włączona przez nas w BIOS. Tu również działania nie zawsze są takie same, w razie wątpliwości nie warto więc eksperymentować, ale zobaczyć, co na ten temat mówi instrukcja sprzętu, jakim się posługujemy.
Gdy wszystko jest w jak najlepszym porządku nie mamy już dostępu do klasycznego systemu zainstalowanego w komputerze, ale i do okienka pozwalającego nam na wybór jednej z opcji umożliwiających uruchomienie systemu Android. Nie można jednak nie dostrzec tego, że płyty CD systematycznie tracą na popularności, a co za tym idzie, nie można z nich korzystać choćby w niewielkich netbookach, taki nośnik pamięci jest bowiem po prostu za duży. Również w takim przypadku nie jesteśmy jednak pozbawieni szansy na odpalenie Androida, choć niezbędna okazuje się w takim przypadku pamięć zewnętrzna – pendrive albo karta SD, która można włożyć bezpośrednio do czynnika. Nagranie obrazu płyty nie jest trudne, choć należy skorzystać w tym celu ze specjalnej aplikacji. Możliwości nie jest wcale mało, a narzędzie :Universal USB Installer” to tylko jedna z nich, choć zwraca na siebie uwagę ze względu na darmowy dostęp. Szeroki wachlarz różnego typu aplikacji na Adroida pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas zakupów, czy też umożliwi naukę języka. Wszystko zależy od preferencji użytkownika, ale wybór jest naprawdę ogromny.