Jakie są przewidywania dotyczące cen żywności?

Jakie są przewidywania dotyczące cen żywności?

Zmiany inflacyjne

Według danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 11,5% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Chociaż jest to najniższy odczyt od marca 2022 roku, kiedy inflacja sięgnęła 11%, wciąż utrzymuje się na poziomach nieobserwowanych od wielu lat.

To, że tempo wzrostu inflacji się łagodzi, nie oznacza, że ceny natychmiast wrócą do poziomu z 2020 roku. Obecnie obserwujemy spowolnienie wzrostu cen, a nie ich obniżenie. Nawet jeśli zauważymy niższe ceny w sklepach, wzrost cen energii po odmrożeniu oraz zniesienie obowiązującej zerowej stawki VAT na żywność pod koniec roku spowodują ponowne ich podwyższenie - mówi Marcin Stradowski, Partner w firmie handlowej Foodcom.

Obniżenie cen żywności na całym świecie

Pozytywnym sygnałem, który można zauważyć w mediach, jest informacja o malejących cenach żywności na światowych rynkach. Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w czerwcu średni indeks cen żywności wyniósł 122,3 pkt (co oznacza spadek o 1,4% w porównaniu z majem 2023 roku). Obniżkę cen spowodowały przede wszystkim tańsze cukier, oleje roślinne, zboża i produkty mleczne, podczas gdy ceny mięsa utrzymały się stosunkowo stabilnie.

- Indeks opracowywany przez FAO może być traktowany jako pewien element służący do prognozowania cen żywności w Polsce. Jednak ten wskaźnik pokazuje jedynie ceny surowców spożywczych, podczas gdy na kształtowanie się cen produktów końcowych wpływają różne czynniki, takie jak koszty pracy, energii, transportu, magazynowania, opakowań oraz marże handlowe sklepów i dystrybutorów. Ponadto, wskaźnik opracowywany przez FAO nie uwzględnia cen owoców i warzyw, które odgrywają istotną rolę w koszyku inflacyjnym - komentuje ekspert.

Co się dzieje z cukrem?

Cukier jest jednym z produktów, które przyczyniły się do spadków cen na światowych rynkach żywności. Jednak w Polsce nadal jest jednym z najdroższych. Czy jego cena wzrośnie ponownie, mimo już wysokiej ceny, przekonamy się niedługo. W trzecim i czwartym kwartale tego roku poznamy pierwsze szacunki dotyczące globalnej produkcji cukru. Niestety, perspektywy nie wyglądają obiecująco.

Marcin Stradowski ocenia, że niskie wyniki kampanii cukrowniczej 2022/23, spadek światowej produkcji cukru, ograniczenie eksportu z Indii, topniejące zapasy i wzrost kosztów energii, produkcji oraz logistyki skutkować będą utrzymaniem wysokich cen cukru przez kolejne kilka miesięcy, a może nawet do przyszłego roku.

Należy pamiętać, że cukier to nie tylko produkt sprzedawany w opakowaniach ważących kilogramy, które można spotkać na sklepowych półkach. Jest on również składnikiem wielu innych artykułów spożywczych, takich jak napoje czy słodycze. Oznacza to, że wraz z podwyżkami cen cukru, ceny tych produktów również wzrosną.

 

Hi-tech / grupa zapalonych testerów urządzeń telefonicznych

Badamy, porównujemy i sprawdzamy modele telefonów pod każdym kątem i na różnych płaszczyznach użytkowania.

Na naszym serwisie dodajemy najnowsze informacje o nowopowstałych modelach telefonów HTC oraz innych znanych marek smartfonów.. Zapoznaj się z artykułami i wybierz najlepszy model telefonu HTC dla siebie! 

Nowe promocje