Android w telefonie – ujęcie praktyczne
Co to znaczy mieć androida w telefonie? Pytanie może wydawać się dość dziwne, a dla wielu niedorzeczne, ale nie każdy musi się znać na telefonach komórkowych, a i odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Wiele rzeczy przyjmujemy bowiem bez jakiegoś większego zastanowienia się nad nimi, z rozpędu i potem trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Da się jednak to zrobić, jeśli podejdziemy do sprawy systematycznie.
„Telefon z Androidem” to po prostu telefon komórkowy działający pod kontrolą systemu operacyjnego Android od Google. Jest to swoista ewolucja Linuksa, a Linuks to taki Widnows, tylko trochę inny. Android jest jednym z kilku dostępnych na rynku systemów. Część telefonów ma swoją wersję Windowsa, inne pracują na iOS (iPhone), a kiedyś pojawiały się też inne wersje Linuksa, na przykład Symbian w telefonach od Nokii. Do niedawna nawet wielu producentów miało własne, autorskie systemy.
System operacyjny to swoisty fundament dla innych aplikacji, narzędzie pozwalające wykonywać najbardziej podstawowe czynności i uruchamiać bardziej złożone narzędzia. Dzięki niemu na telefonie można zainstalować mapy do nawigacji samochodowej, które będą korzystały z zainstalowanego w telefonie odbiornika GPS, czy też zainstalować nakładki do aparatu fotograficznego bądź narzędzia do obróbki obrazu. Android jest narzędziem uniwersalnym, dzięki czemu może być instalowany na bardzo różnych telefonach, chociaż producenci zazwyczaj trochę go modyfikują, by ich telefony odróżniały się od innych. Uniwersalność sprawia, że jeśli nauczyliśmy się używać jednego telefonu, z drugim od razu też wszystko nam pójdzie gładko. Uniwersalność to także bogactwo aplikacji, ponieważ program przygotowany na jeden telefon z Androidem będzie działał na wszystkich innych telefonach z takim samym Androidem.
Funkcje Androida to osobny temat.
Android na innych urządzeniach
Android to przede wszystkim system operacyjny dla urządzeń przenośnych. Da się go jednak zainstalować także na innych platformach, na przykład na komputerach klasy PC. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ system jest sprofilowany do innych zadań, ale jest to możliwe. Znacznie lepiej Android sprawdza się na przykład na tabletach czy różnego rodzaju czytnikach książek łączących się z Internetem i na przykład z funkcją oglądania filmów. Android w ich przypadku stanowi bazę do poszerzania możliwości urządzenia.